Забележителности и обичаи в България

Исторически забележителности

Царевец - Велико Търново

Небезизвестната крепост Царевец е една от най-впечатляващите средновековни
постройки по българските земи, достигнали до наше време. Тя се намира в старата част на историческия град Велико Търново, в непосредствена близост до центъра му. Когато по време на Втората българска държава градът е бил столица, постройката е изпълнявала функцията на главна крепост в държавата. Целият хълм, върху който тя се намира, е бил зает от сгради от жилищен и административен тип.

Батак - Пазарджик

 В съзнанието на българите гр. Батак винаги се свързва с трагичните събития, случили се тук по време на и веднага след Априлското въстание от 1876 г. При потушаването на въстанието през май 1876 г. местните хора отначало предават оръжията си, но първоначално "миролюбивите"  5-хилядна армия от башибозуци, предвождани от Ахмед ага Барутанлията впоследствие извършват безпощадно масово клане над българите , по-известно като Баташко клане. Част от населението бива обсадено в църквата "Св. Неделя" в продължение на дни. Обстановката вътре е драматична — недостигът на вода кара жените да копаят с голи ръце кладенец в земята, който и днес може да се види, с цел да намерят вода за децата си. Накрая, при превземането на храма, всички християни (около 2000) са изклани от башибозуците.

Село Жеравна - Сливен

 Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина. Някога на това
място имало старо тракийско селище, наречено ПотукЗа името Жеравна има няколко версии: едната е, че идва от Жерав, което е твърде неправдоподобно, понеже в района никога не кацат жерави; другата, по-правдоподобна – от „жерна”, "жерка", "жерков" - думи със старославянски корен, значещ воденица. В района са се намирали множество воденици.Тук са се развили занаятите, животновъдството и търговията. Селото се замогнало през XVII век, защото е било на важния път към Търновград.Някога в селото имало и школи по дърворезба.Руси Чорбаджи е бил чорбаджия в Жеравна, по-късно и кмет.Когато кърджалиите идвали в селото да си взимат моми в едно и също време от годината, той се е намесил като измислил план и казал на мъжете в селото да скрият всички моми в гората. Когато кърджалиите дошли, не видели нито една мома и се усъмнили, по-късно разбрали за измамата и убили Руси Чорбаджи в къщата му, както и двамата му синове.

Кордопулова къща - Мелник


В къщата, е изложена мелнишка изба, издълбана в скалата и така е оформен 150-метров тунел. Два от четирите етажа са изградени от камък. Къщата предоставя неповторим изглед.
Построена е през 1754 г. и е най-голямата възрожденска къща на Балканския полуостров, която е запазена до днес. Построена е специално за производство, съхранение и търговия на вино, и е закупена от богатия и прочут търговец Манол Кордопулов. В нея са показани венециански стенописи, дърворезби и стъклописи, както и огромни бъчви за съхранение на мелнишко вино.












Копривщица

 Копривщица е град-музей, по-късно обявен за архитектурен и исторически резерват. Тук на 20
април 1876 г. на Калъчевия мост, наречен още "Моста на първата пушка", е изстрелян първият куршум срещу турските поробители, с който избухва Априлското въстание. В града са запазени повече от 380 паметници на възрожденската българска култура.








Крепост "Баба Вида"

"Баба Вида" е единственият изцяло запазен средновековен замък в България, играл едновременно роля на отбранително съоръжение и на владетелски замък. Издига се на брега на р. Дунав в североизточната част на град Видин. Основите на крепостта са положени в края на Х в. върху останките на античната крепост Бонония. Завършен вид добива през XIV в., когато е била владетелски замък на видинския цар Иван Срацимир.


Шипка- Паметника на свободата

 На Шипка по време на Руско-турската война (1877-1878 г.) се разиграва една от най-решителните
битки, предопределили победния изход на войната, донесла българската свобода след петвековно османско иго. Заедно с руските войски в сраженията са взели участие и около 6000 българи. На самия връх се издига Паметникът на свободата. Той е построен с волните пожертвования на българския народ по проект на архитект Атанас Донкож и скулптура Александър Андреев. Тържествено открит е през 1934 г.




Перперикон


Перперикон е археологически комплекс, в Източни Родопи, на 15 км североизточно от днешния град Кърждали и представлява грандиозно мегалитно светилище. Предполага се, че това е древнотракийско светилище на Дионис, придобило широка известност в античносттаСпоред извършените археологически проучвания, най-ранните следи от живот са от късната новокаменна епоха (5 хиляди год. пр.Хр). Първия си голям разцвет, скалното светилище преживява в края на бронзовата епоха (18-12 век пр.Хр), т.е. през епохата на крито-микенската цивилизация на Троя и Микена.

Село Боженци

 Боженци е село с история повече от 600 години. Началото е легенда, легендата за болярката
Божана, която преди 6 века извела от разсипаната столица Търновград синове и братя. Дошли сред вековните гори и построили селище, което взело нейното име.









 Мадарски конник 

 Представлява средновековен каменен релеф върху северозападния склон на Мадарското плато, 1,5 км. източно от село Мадара (Шуменска област). Изсечен е на височина 23 м. от основата на отвесна скала. В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня. Композицията символизира победа над врага.





Природни забележителности

Белоградчишки скали

Пещера Съева дупка

Седемте рилски езера

Водопад Райското пръскало



Геопарк Искър-Панега

Нос Калиакра

Ягодинска пещера

Мелнишки пирамиди

 Село Ковачевица

Нестинарски танци 

Нестинарските танци са един от най-старите обичаи на България, запазили се и до днес.

Prituri se planinata (mp3zoneB by Ralica Anastasova

Няма коментари:

Публикуване на коментар